poniedziałek, 29 maja, 2023

Niwaki to małe dzieła sztuki ogrodowej rodem z dalekiej Japonii, które w Polsce z każdym rokiem zyskują na popularności. Nie powinno to dziwić, bo widok dobrze ukształtowanego niwaka przyciąga wzrok i zachwyca. Niwaka można kupić albo stworzyć go samemu. Trzeba się tylko uzbroić w mały sekator i cierpliwość, bo proces formowania drzewka zajmuje dobrych kilka lat.

Niwak to Japończyk z pochodzenia

Niwaki tworzone są przez radykalne cięcie stosowane w sztuce bonsai. Ma ono na celu ograniczenie wielkości drzewa i nadanie mu wybranego kształtu. Precyzji cięcia kandydat na mistrza uczy się całe 7 lat i dopiero po tym czasie nabywa prawo do samodzielnej pracy.

Sztuka cięcia niwaka datuje się na XII w. i wywodzi się z Japonii. Sam termin ‘’niwak’’ tłumaczy się jako ‘’drzewo ogrodowe’’, co zawiera aluzję odnośnie wielkości, jak i roli drzewa w kompozycji ogrodowej. Niwaki mają się harmonijnie wtapiać w otoczenie, co uzyskuje się poprzez niewielki rozmiar drzewa i wzięty z Natury kształt korony w formie kuli, bąbla i obłoczku.

Najlepsze gatunki na niwaki

Aby stworzyć niwaka doskonałego trzeba czasu i wielu zabiegów. Nie pozostaje to bez wpływu na cenę. Wiele szkółek oferuje rośliny kilku albo nawet kilkudziesięcioletnie. Na skutek silnego cięcia nie osiągają one dużych rozmiarów, co znacznie ułatwia transport i sadzenie. Dobrze prowadzone drzewka są długowieczne i dożywają stu i więcej lat.

Na niwaki wybiera się gatunki, które dobrze znoszą cięcie. Idealnie sprawdzają się sosna, modrzew, cis, jałowiec, grab, ligustr, cyprysik i żywotnik. Zależnie od wielkości ogrodu sadzi się je jako dominantę albo jedynie jako akcent w ogrodzie.

Niwaki a bonsai

Niwaki w Polsce ciągle są nowością. Nie powinno zatem dziwić, że sam termin jest mało znany. Często ten rodzaj drzewa nazywany jest ogrodowym bonsai. Jest to zrozumiałe, bo obydwie formy przybyły do nas z Dalekiego Wschodu i wymagają podobnej techniki cięcia. Jednak, jak wskazują szkółkarze, niwaki i bonsai to nie jest to samo.

Bonsai jest nie tylko mniejsze, co ma znaczenie, bo z zasady uprawiane jest w pomieszczeniu, ale też rośnie w naczyniu. Inaczej rzecz wygląda w przypadku niwaka, który sadzony jest do gruntu. Warto dodać, że niwaki prowadzone na naszych rodzimych gatunkach są mrozoodporne i nie wymarzają.

Niwaki dopiero wchodzą do Polski, jakkolwiek pewne jest, że ich popularność, podobnie jak w Europie Zachodniej, będzie rosła. Pewną zaporą może być ich cena, bo nie ma co ukrywać, zakup niwaka wiąże się ze sporym wydatkiem.

Zauroczeni tą formą mogą pokusić się o stworzenie niwaka na własną rękę z roślin powszechnie występujących w naszym kraju. Inspiracją, poza internetem, może być Ogród Japoński w Parku Szczytnickim we Wrocławiu oraz uroczy prywatny ogród w Jarkowie koło Kudowy-Zdroju. Powodzenia!

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Tags: ,

Related Article