wtorek, 30 maja, 2023

Ubezpieczenie samochodu polisą OC to obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak sytuacje, kiedy nie mamy czasy na osobista wizytę u ubezpieczyciela. Aby dopełnić obowiązku kupna polisy, możemy wyznaczyć osobę, która zakupi ją w naszym imieniu. Jak w praktyce wygląda upoważnienie do ubezpieczenia samochodu? Jakie dokumenty należy mieć przy sobie?

Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu – co musimy wiedzieć?

Szybkie tempo życia, ale również sytuacje losowe czy choroby sprawiają, że nie zawsze możemy osobiście stawić się w urzędach czy załatwić samodzielnie konkretne sprawy. Tak może być również w przypadku kupna polisy OC. Jazda bez ważnego ubezpieczenia naraża nas na olbrzymie straty finansowe. Jeśli nie możemy osobiście stawić się w biurze ubezpieczyciela, możemy wyznaczyć osobę, która zakupi polisę w naszym imieniu. Pomoże w tym upoważnienie do ubezpieczenia samochodu. Upoważnienie pozwoli na zawarcie umowy ubezpieczeniowej, wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej po poprzednim właścicielu, ale też przeprowadzenie formalności związanych z likwidacją szkody komunikacyjnej. Przed oddelegowaniem upoważnionej osoby do biura towarzystwa ubezpieczeniowego musimy jednak znać podstawową różnicę. Ubezpieczający to osoba, która zawiera umowę i płaci składkę. Ubezpieczony to osoba, którą obejmuje ochrona ubezpieczeniowa.

Kto może uzyskać upoważnienie do ubezpieczenia samochodu?

Zazwyczaj upoważnienie do ubezpieczenia samochodu obejmuje współmałżonka, pełnoletnie dziecko, rodzica lub też po prostu inną osobę zaufaną. Musimy pamiętać, że w upoważnieniu muszą znaleźć się konkretne dane: data i miejsce sporządzenia umowy, dane upoważnionego i upoważniającego (wraz z numerem dowodów osobistych). Na piśmie istotna jest też informacja, czego dotyczy dane upoważnienie.

 

 

Tags: ,

Related Article

No Related Article