Tuesday, April 16, 2024

Pływanie to niewątpliwie jedna z tych fizycznych aktywności, które poza zdrowiem dają również przyjemność. Od lat spędzanie czasu nad wodą to jedna z ulubionych rozrywek całych rodzin. W związku z tym, że na plażach pojawiali się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, konieczne było dostosowanie obowiązującego nad wodą outfitu.

Pierwsze przymiarki do wody

Zanim nad wodą zaczęły królować stroje kąpielowe dwuczęściowe, chcące zażyć orzeźwiającej kąpieli kobiety musiały przywdziewać wieloczęściowe kostiumy. Pierwsze obowiązujące nad wodą zestawy kobiece obejmowały długą do połowy łydki suknię z długim rękawem, pantalony do kostek, pończoch oraz wiązane wokół kostek obuwie.

Łatwo sobie wyobrazić, jak niewygodne musiało być poruszanie się w nasiąkniętych wodą strojach. Należy jednak pamiętać, że pod koniec XIX wieku nadrzędną zasadą determinującą modę, była wyjątkowa troska o zachowanie moralności. Prezentowanie swoich wdzięków w sposób, w jaki pozwalają na to dzisiejsze stroje kąpielowe dwuczęściowe, raczej nie zdobyłoby poklasku.

Więcej śmiałości i tolerancji

Pierwsze zmiany w postrzeganiu plażowej mody nastąpiły na przełomie wieków. Wtedy to pojawiły się kostiumy wyposażone w odpinaną spódniczkę. Ośmielono się również na odsłonięcie odrobiny kobiecego ciała i ekspozycję dekoltu. Wkrótce też rozpoczęto dążenia do jeszcze śmielszych projektów.

Znaczną zmianę przyniosły lata 20. ubiegłego stulecia, kiedy to damskie stroje kąpielowe umożliwiały odsłonięcie ramion i ud. Pojawiły się też pierwsze kostiumy dwuczęściowe.

W tym okresie zdecydowano się na lepsze dopasowanie stroju do kobiecej sylwetki. Przylegające do ciała fasony zaczęły wyzbywać się monotonnej tendencji do ciemnej kolorystyki. Projektanci coraz śmielej sięgali po ciekawe wzory i żywszą kolorystykę.

Droga ku bikini

Kolejne lata to kolejne dążenia do dopuszczenia do kobiecego ciała promieni słonecznych. Pojawienie się lateksu odsłoniło przed kreatorami mody nowe możliwości. Wycięcia na plecach, uwydatnianie biustu, wszelkie dodatki, takie jak falbanki. Nie da się ukryć, że skromność poprzedniej epoki zdecydowanie odchodziła w niepamięć.

Pierwsze bikini, czyli najpopularniejszy dwuczęściowy strój kąpielowy, pojawiło się w roku 1964 w Paryżu. I mimo wysokiego zainteresowania tym produktem, bikini musiało poczekać na pełną akceptację społeczeństwa.

Następne kroki poprowadziły już do o wiele bardziej śmiałych posunięć. Modne stringi i praktyka opalania toples stanowiły nie lada rewolucję na światowych plażach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie strój kąpielowy.

Tags: ,
This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.
.pl 2016.org micro.pl