Jeżeli chodzi o wyświetlacze przemysłowe, to w dzisiejszych czasach króluje technologia LCD. Ciekłokrystaliczne wyświetlacze wyróżniają się niewielkim poborem energii i dość niewielką grubością. Na rynku dostępne są modele, które wyświetlają informacje alfanumeryczne, cyfrowe i graficzne.
Aktywne i pasywne wyświetlacze LCD
Wyświetlacze LCD można podzielić przede wszystkim ze względu na mechanizm sterowania poszczególnymi pikselami. Dostępne są wyświetlacze LCD z pasywną i aktywną matrycą. W tym pierwszym przypadku każdy z pikseli po każdym odświeżeniu musi zachować swoją pierwotną pozycję, aż do kolejnego cyklu odświeżenia. W dzisiejszych czasach bardzo często wykorzystywane są specjalne kryształy bistabilne, które są w stanie zachować swoje ustawienia bez potrzeby odświeżania.
Jeżeli chodzi o wyświetlacze z aktywną matrycą, to w ich konkretnym przypadku stan komórek ciekłych kryształów jest na bieżąco podtrzymywany dzięki kondensatorom. Najpopularniejszymi matrycami tego typu są na przykład wyświetlacze TFT. Największą zaletą tej technologii jest przede wszystkim to, że producenci są w stanie stworzyć wyświetlacze dużych rozmiarów, które charakteryzują się krótkim czasem reakcji na sygnały sterujące.
Podświetlanie a polaryzator
Wyświetlacz LCD może opierać się na trzech typach filtrów polaryzacyjnych. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim ilością przepuszczanego i odbijanego światła. Polaryzatory frontowe zaprojektowane zostały w taki sposób, aby przepuszczać jak największą ilość światła o ustalonej polaryzacji.
Drugą grupę stanowią polaryzatory odbijające, które zazwyczaj zawierają specjalną warstwę polerowanego aluminium. Polaryzatory tego typu kierują spolaryzowane światło ponownie na front wyświetlacza. Pamiętać należy zawsze o tym, że wyświetlacz LCD tego typu nie może mieć podświetlenia z tyłu.
Istnieją także wyświetlacze z polaryzatorami półprzezroczystymi, które są idealnym kompromisem pomiędzy powyżej opisanymi polaryzatorami. Modele tego typu są najbardziej uniwersalne. Wynika to oczywiście z tego, że pozwalają pracować nie tylko z podświetleniem, ale również bez niego. Pamiętać należy również i o tym, że w wyświetlaczach LCD ogromną rolę odgrywa również rodzaj samego podświetlenia. Jeżeli wyświetlacz nie ma wbudowanego źródła światła, to niezbędne jest źródło otoczenia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem