Praca za granicą nadal jest dla nas bardzo atrakcyjną opcją – szczególnie w przypadku pracowników sezonowych, ale i pracowników posiadających wąskie specjalizacje. Pracodawcy z Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii kuszą inżynierów z Polski nie tylko wysokimi zarobkami, ale i licznymi benefitami. Czy podjęcie pracy za granicą to dobry pomysł? Warto zapoznać się z plusami i minusami!
Praca za granicą: nieograniczone możliwości rozwoju
Zdecydowana większość specjalistów wyjeżdżających do pracy na zachód Europy podkreśla, że nowi pracodawcy przede wszystkim stawiają na ich rozwój i umożliwiają poszerzanie wiedzy poprzez liczne konferencje, szkolenia. To bardzo istotne, szczególnie w przypadku nowych technologii. Dodatkowo praca za granicą daje możliwość współpracy z osobami z różnych zakątków świata, wymianę doświadczeń. Pracownicy międzynarodowi często spotykają się we własnym gronie również po pracy, co wpływa na zacieśnienie więzy w konkretnych teamach pracowniczych.
Ułatwienia dla pracowników przyjeżdżających z rodzinami
Podejmując się pracy na konkretnym stanowisku za granicą wiele osób decyduje się na ściągnięcie ze sobą rodziny. To trudna decyzja, która może wiele zmienić, zarówno pomiędzy partnerami, jak i w życiu dzieci. Konieczne jest zorganizowanie życia na miejscu na takim poziomie, aby wszyscy czuli się bezpiecznie i komfortowo. Warto zasięgnąć wiedzy odnośnie możliwości nauki języka przez członków rodziny, jak i możliwości jakie dają zasiłki rodzinne w Niemczech czy w innych krajach. Okazuje się, że miesięczny zasiłek na każde dziecko jest w stanie znacząco poprawić rodzinny budżet i wspomóc nasze finanse podczas pierwszych miesięcy życia w nowym miejscu. O przyznanie zasiłku na dziecko może ubiegać się każdy kto pracuje zgodnie z niemieckim prawem, posiada działalność gospodarczą zarejestrowaną w Niemczech lub też jest pracownikiem sezonowym.