poniedziałek, 29 maja, 2023

Rozstępy to jedne z najtrwalszych defektów skórnych. Przybierają formę podskórnych blizn, które z czasem utrwalają się i stają się niezwykle trudne do usunięcia. Nie sposób jest pozbyć się rozstępów przy pomocy samych tylko zabiegów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji ciała. Metoda, która może przynieść najbardziej realne efekty, to laserowe usuwanie rozstępów. Sprawdź, jakich efektów można spodziewać się po tym zabiegu.

Rozstępy – mechanizm powstawania

Rozstępy są konsekwencją nadmiernego rozciągania tkanek. Skóra stanowi skomplikowany szkielet złożony m.in. z włókien kolagenowych i elastynowych, który ma zdolność do intensywnego rozciągania się. Niestety ta wytrzymałość w pewnym momencie się kończy. Proces powstawania rozstępów obejmuje: fazę zapalną (zmiany skórne mają kolor czerwony i mogą być nieco wypukłe) oraz zanikową (rozstępy przybierają barwę zbliżoną do skóry, z czasem stają się białe, a naskórek w ich obrębie jest bardzo cienki).

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować powstawanie rozstępów, m.in.:

  • skłonności genetyczne,
  • ciąża,
  • zaburzenia hormonalne (m.in. podwyższony poziom kortyzolu lub estrogenów),
  • otyłość,
  • zażywanie leków sterydowych i hormonalnych,
  • nadmierny rozrost masy mięśniowej (kulturyści),
  • okres dojrzewania i intensywnego wzrostu.

Na czym polega działanie lasera na rozstępy?

Laseroterapia to najczęściej polecana metoda redukcji blizn i rozstępów przez ekspertów z Kliniki Miracki w Krakowie. Zabieg rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań oraz poznanie oczekiwań pacjenta. Po zakwalifikowaniu do laseroterapii specjalista dobiera odpowiednie urządzenie – najczęściej sięga po laser frakcyjny. W pierwszej kolejności skóra znieczulana jest przy pomocy maści anestetycznej. Następnie lekarz naświetla obszar, na którym występują rozstępy. Skóra po zabiegu jest silnie zaczerwieniona, mogą pojawić się niewielkie krwawienia i strupki.

Laser frakcyjny wywołuje w skórze efekt termiczny, którego konsekwencją jest koagulacja białek i odparowanie wody z tkanki. W obrębie rozstępu powstają tzw. kolumny termiczne, które są położone jedna obok drugiej, a wzdłuż nich tworzą się z czasem nowe włókna kolagenowe. Skóra podczas laseroterapii stymulowana jest do intensywnej regeneracji, czego efektem jest stopniowe wyrównywanie się struktury skóry i zanik rozstępu. Dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest powtórzenie zabiegu kilkukrotnie.

Laserowe usuwanie rozstępów – efekty

W zależności od fazy rozwoju rozstępy przybierają różne kolory. Na początku są czerwone lub ciemnoróżowe, z czasem przybierają barwę perłowobiałą. Od koloru rozstępów w głównej mierze zależy skuteczność zabiegu laserowego. Jeśli są one jeszcze różowe, można liczyć na wyraźne efekty w postaci zmniejszonej widoczności rozstępów. Białe rozstępy są praktycznie niewidoczne dla lasera.

Wiele osób zastanawia się, czy całkowite usunięcie rozstępów jest możliwe. Niestety nie jest nam tego w stanie zagwarantować żaden zabieg. Jak podkreślają specjaliści, w trakcie leczenia dążymy do zmniejszenia widoczności rozstępów. Oczywiście może być tak, że po serii zabiegów nieestetyczne prążki znikną bezpowrotnie.

W leczeniu rozstępów sprawdzają się tzw. terapie skojarzone, polegające na zastosowaniu kilku różnych zabiegów medycyny estetycznej równolegle. W połączeniu z laserowym usuwaniem rozstępów stosuje się np. mezoterapię osoczem bogatopłytkowym. W osoczu znajdują się czynniki wzrostu, które działają pobudzająco na komórki skóry i przyspieszają efekty terapii.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z krakowskiej Kliniki Miracki.



Tags: , , , , ,

Related Article

No Related Article