Sunday, June 23, 2024

Zawarcie związku małżeńskiego jest równoznaczne z rozpoczęciem nowego etapu, w którym swój majątek zaczynamy dzielić z drugą osobą. W niektórych przypadkach współmałżonkowie decydują się zachować odrębność na polu finansowym i przed powiedzeniem sakramentalnego „TAK” podpsują stosowne dokumenty. Czym jest intercyza? Kiedy okazuje się ona korzystnym rozwiązaniem? Sprawdź!

Intercyza – krótka definicja

Intercyza jest aktem prawnym umożliwiający małżonkom zachowanie wyłącznej własności dóbr materialnych, o które wzbogacą się podczas trwania małżeństwa. Może obejmować cały majątek albo jedynie jego poszczególne części. Na jej zawarcie muszą wyrazić zgodę obie strony. Jeśli na jej zawarcie nalega tylko jedna ze stron, spór może zostać rozstrzygnięty sądownie.

Kiedy warto?

Zawarcie intercyzy może okazać się korzystane dla osób wchodzących w związek małżeński z właścicielem firm. Jeśli przedsiębiorstwo upadnie, wtedy majątek małżonka będzie dobrym zabezpieczeniem. Na podpisanie umowy często decydują się osoby wiążące się formalnie z osobami mającymi tendencje do zadłużania się. Dzięki intercyzie małżonek wolny od nałogów nie będzie musiał spłacać długów współmałżonka. W razie ewentualnego rozwodu podział majątku nie stanowi dla sądu problemu.

Konsultacja prawnicza

Poprzedzenie ślubu podpisaniem intercyzy jest ważnym krokiem, który będzie rzutował na przyszłe życie z partnerem. W Twojej głowie rodzą się pytania, na które nie jesteś w stanie samodzielnie odpowiedzieć? A może zastanawiasz się, czy w Twojej sytuacji podpisanie dokumentu rozdzielności majątkowej będzie zasadne? Wszelkie wątpliwości pomoże Ci rozwiać zaufany prawnik. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz dane kontaktowe do specjalistów, którzy udzielą Ci wszelkich informacji oraz pomogą przejść przez cały proces.

Tags: ,
This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.