Thursday, April 18, 2024

Remonty na drogach są codziennością polskich kierowców. W większości przypadków całkowite zamknięcie danego odcinka nie jest możliwe. Aby utrzymać na drodze odpowiednią przepustowość oraz zapewnić płynność przejazdu, wdrażana jest tymczasowa organizacja ruchu – wygradzanie jezdni, wprowadzenie ruchu wahadłowego czy wyłączenie części pasów. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o niestandardowych sytuacjach na drodze? Sprawdź!

Wygradzanie jezdni i inne działania dla większego bezpieczeństwa

Wygradzanie jezdni jest niezbędnym elementem przygotowania odcinka, na którym będą odbywały się jakiekolwiek prace. Nowe pasy ruchu muszą być wyznaczone w taki sposób, aby zapewnić wszystkim uczestnikom ruchu bezpieczeństwo. Aby nowe zasady były w pełni czytelne, konieczne jest umieszczenie na drodze odpowiednich znaków pionowych i poziomych.

Co ważne, jednostki przeprowadzające remont na danym odcinku muszą wcześniej przygotować plan tymczasowej organizacji ruchu. Należy zawrzeć w nim między innymi szczegółowy zakres ograniczenia ruchu, projekt oznakowania konkretnych odcinków i opis zabezpieczenia miejsc, w których będą odbywać się prace. Drogi muszą być zabezpieczone w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko uczestnikom ruchu, ale również osobom pracującym na jezdni. Projekt musi zostać zatwierdzony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, przygotowując plan, znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku.

Jak ustabilizować znaki?

Aby znaki pionowe i inne urządzenia BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego) ustawione na jezdni dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być solidnie przytwierdzone do nawierzchni. Jeszcze do niedawna powszechną praktyką było zabezpieczanie znaków workami z piaskiem, betonowymi blokami, a nawet felgami. Dzisiaj miejsce prowizorycznych obciążeń zajmują modułowe podstawy z PCV – materiału o wysokiej odporności na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Podstawy wykonane z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego stabilizują znak, zapobiegają jego przekręceniu, przesuwaniu i przewracaniu pod wpływem silnego wiatru czy deszczu. Tak zabezpieczony znak jest dobrze widoczny w każdą pogodę i nie stwarza żadnego zagrożenia dla kierowców.

 

 

Tags: ,
This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.
deo.pl go.com.pl https://superportal24.pl/kalkulator-ubezpieczenia-samochodu-jak-szybko-i-skutecznie-oszacowac-koszty-14848